Barn- och ungdomspsykatriker till Östergötland

29 nov, 2010

1 vecka/månad - 2011

Hej!

Vi har mottagit ett avrop från en kund belägen i Östergötlands landsting. De söker en specialist inom BUP som kan arbeta en vecka per månad under perioden 2011-01-03 - 2011-06-30. Det kan även komma att handla om hela året! Det kommer tillkomma en extravecka under semesterperioden då klinikens ordinarie psykiatriker har satt semester.

De söker en specialistläkare som har lång erfarenhet av arbete inom barnpsykiatri med särskilda kunskaper om ärstörningsproblematik. Förmåga att fungera på en klinik med hög arbetsbelastning och behov av psykiaterkompetens i hela bredden av barnpsykiatrisk problematik.

För att upprätthålla nödvändig kontinuitet i arbetet krävs att samma person tjänstgör med en regelbundenhet över året. Möjlighet till konsultationer per telefon utöver dessa veckor krävs.

Goda kunskaper i patientjournalsystemet Cosmic är ett krav.

Tycker du att detta låter som ett uppdrag för din del? Slå oss gärna en pling så snart som möjligt på 08-21 21 82 så kan vi diskutera uppdraget i mer detalj! Alternativt skicka iväg ett mail till oss på info@doccare.se så kan vi kontakta dig när det är mest lägligt för din del!

Med vänliga hälsningar
Doc Care-teamet!